• Misan Mühendislik İmalat Sanayi

Over 35 years of experience

Founded in 1980, Misan has over 35 years experience in machinery and stainless steel products. Located in Adapazari Turkey, our factory is established over a 4000 m2 plant where we mainly produce baker’s yeast machinery and packaging equipment.

Through out the years, Misan became the reference in the region as is the only manufacturer of complete filtration and packaging systems for the production of fresh and dry yeast. Our successful collaborations led to new businesses that we are proudly working with now.

Our aim is to make the yeast machinery adaptable to our clients needs and build a long-lasting collaboration to accompany their development in the sector of yeast and bakery.

If you have any questions about our products ... Contact us ...

Fresh Yeast

Kullanımı M.Ö. 4000 yıllarına dayanan maya; ekmek, kek, bisküvi gibi fırın ürünleri dışında hayatın birçok alanında içeceklerde, soslarda ve kimi süt ürünlerinde kullanılmaktadır. Üretim kapsamımız fermantasyondan sonra başlar ve paketlemede son bulur. Sıvı mayadan suyun filtralizasyonu ile başlayan işlemler ekstrüderden, kesiciden sargıya ve bloklar halinde zarf tipi paketleme ile yaş maya meydana gelir.

Yaş ve kuru maya üretimi için
çeşitli ekipmanlar geliştiriyor ve üretiyoruz.

Dry Yeast

Kuru maya yaş mayanın aksine II.Dünya savaşının zor şartları altında geliştirilmiştir. Süt tozu,baharatlar, otlar ve unlu mamüller gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu pazarlara kuru maya tedariği için çok çeşitli dozajlama ve paketleme makineleri geliştiriyor ve üretiyoruz.

Blog

You can find articles about yeast here.

What is Yeast?

What is Yeast?

Yeast is essentially a microorganism found in nature. This is the answer to the question of what is yeast in one sentence! When called microorganis...

Read More

Contact Us

Misan Mühendislik İmalat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

1. Organize Sanayi Bölgesi 1. Yol No: 9
Arifiye / Sakarya

0 264 276 87 14

0 264 276 87 17

0 543 330 54 00

info@misanlines.com